Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim w partnerstwiez Wyższą Szkołą Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu realizuje projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pn. „Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.
Projekt jest w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej i realizowany w okresie od 01.07.2012 do 31.09.2015r
- W projekcie bierze udział 50 szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego (31 szkół) i mazowieckiego (19 szkół) w tym nasza Szkoła Podstawowa. Zajęcia w ramach projektu realizują nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV w pierwszym roku oraz IV i kontynuacja w V w drugim roku.
- Zajęcia są prowadzone w oparciu o Innowacyjny Program Nauczania Interdyscyplinarnego w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w szkole.
- Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia w ramach II etapu edukacyjnego w zakresie przyrody, matematyki, zajęć komputerowych i zajęć technicznych w 50 SP z województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego poprzez opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego.
- Dla potrzeb projektu dla każdej szkoły został zakupiony niezbędny sprzęti oprzyrządowanie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, technicznychi informatycznych.
W obecnym roku szkolnym w ramach Innowacyjny Program Nauczania Interdyscyplinarnego Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi zostały zrealizowane 3 projekty:
1) „ Nasze szkolne zawody Tour de Ski”.
2) „Nasz szkolny ogródek meteorologiczny”.
3) „Człowiek i środowisko”.
W ramach pierwszego projektu: „ Nasze szkolne zawody Tour de Ski” na lekcjach matematyki uczniowie poznali zasadę kolejności wykonywania działań oraz ćwiczyli obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych, wielodziałaniowych. Nauczyli się pomniejszać i powiększać wymiary przedmiotów na rysunku zgodnie ze wskazana skalą. Doskonalili stosowanie skali oraz odczytywanie odległości z planu i z mapy. Zdobyte na zajęciach wiadomości i umiejętności związane z pojęciem skali uczniowie wykorzystali do doboru odpowiedniej skali w celu wykonania makiety trasy narciarskiej, którą wykonali na lekcjach techniki.
Na zajęciach technicznych dzieci dokonali wyboru materiałów niezbędnych do wykonania trasy narciarskiej oraz jej makiety.
Drugi projekt: „Nasz szkolny ogródek meteorologiczny” był poświęcony pogodzie. Uczniowie klasy IV na lekcjach matematyki odczytywali i porównywali na diagramach słupkowych temperaturę dniai nocy, latem i zimą. Na podstawie tych danych obliczali średnią temperaturę siedmiu dni latai średnią temperaturę siedmiu dni zimy w Polsce. Korzystając z danych zamieszczonych w kalendarzu - czasu wschodu i zachodu słońca, uczniowie obliczali długość nasłonecznienia Ziemi w ciągu dnia latemi zimą. Wyruszyliśmy też dookoła świata, aby sprawdzić, gdzie najdłużej świeci słońce. Otrzymane dane uczniowie zilustrowali na diagramach słupkowych.
Zajęcia techniczne w tym projekcie były poświęcone budowaniu ogródka meteorologicznego. Uczniowie klasy najpierw podzielili się na grupy, dokonali wyboru materiałów i sprecyzowali plan działania. Następnie w grupach wykonali przyrządy pomiarowe tj.: deszczomierz, wiatromierz i barometr, dzięki którym prowadzili obserwacje pogody.
„Człowiek i środowisko” – to trzeci projekt realizowany w tej klasie. Działania projektowe były skierowane na obserwację zależności między życiem i funkcjonowaniem człowieka a jego wpływem na stan i wygląd naszej planety.
Odpowiedzialne kupowanie to lekcja matematyki, w trakcie której uczniowie dyskutowaliw jaki sposób wybór towarów i rodzaju opakowań w sklepie wpływa na środowisko i zdrowie człowieka. Dzieci miały możliwość zaobserwowania w jaki sposób miejsce produkcji towaru ma wpływ na jego cenę. Pod koniec lekcji sformułowali cechy idealnych zakupów. Na lekcji tej wprowadziłam ułamki o mianownikach: 10, 100, 1000, analizując zapis dziesiętny cen i wagi poszczególnych artykułów. W celu „oczyszczenia zielonych płuc Ziemi” uczniowie projektowali tereny zieleni wykorzystując do tego własności wielokątów. Podczas planowania dwudniowej trasy po Górach Świętokrzyskich oraz Tatrach uczniowie nauczyli się dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. Szukając odpowiedzi jak oszczędzać wodę i energię poznali zasadę mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000. Na podsumowanie projektu uczniowie klasy IV odbyli matematyczny spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym, rozwiązując zadania tekstowez wykorzystaniem korelacji matematyki z przyrodą.
Na zajęciach technicznych poprzez wykorzystanie tworzyw sztucznych dzieci przedstawiły wizję przyszłego świata wykonując plakat ekologiczny. Utrwalając zasady segregowania odpadami chłopcy z klasy IV wykonali plakat pt.: „Kolory recyklingu”, zachęcając inne dzieci do takiego postępowania z odpadami. Dziewczynki mając na celu dbanie, szanowaniei ochronę naszej planety: ptaków, lasów, zwierząt przygotowały kalendarz najważniejszych dni ochrony środowiska na całym świecie.
Uzyskane efekty:
- uatrakcyjnienia zajęć szkolnych poprzez wprowadzenie ćwiczeń interdyscyplinarnych;
- poprawy wyniku sprawdzianu zewnętrznego poprzez wdrożenie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego,
- doskonalenie pracy w grupie,
- uzupełnienia bazy szkolnej o sprzęt i oprzyrządowanie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych,
- podniesienia kwalifikacji nauczycieli dotyczących umiejętności prowadzenia zajęć metodami aktywizującymi, głównie metodą projektów i metodą przewodniego tekstu oraz z zakresu obsługi wyposażenia do prowadzenia zajęć i przygotowania do prowadzenia zajęć w oparciu o innowacyjny program nauczania interdyscyplinarnego.