Realizacja doradztwa zawodowego
Realizacja DZ
Spotkanie uczniów z lekarzem weterynarii
W dniu 15 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej w Pokrzywiance odbyło się spotkanie uczniów klas VII i VIII tutejszej szkoły oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starej Słupi z zaproszonym lekarzem weterynarii – Łukaszem Cieślą.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji zajęć doradztwa zawodowego. Dotyczyło ono pracy lekarza weterynarii oraz możliwości rozwoju kariery zawodowej w dziedzinie weterynarii.
Po powitaniu i wprowadzeniu do tematyki spotkania przez Panią Barbarę Chrobot, lekarz weterynarii przedstawił się oraz opisał swoją drogę zawodową. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o wykształceniu, stażach oraz doświadczeniu zawodowym zaproszonego gościa. Poznali zakres pełnionych przez niego obowiązków związanych z diagnozowaniem , przeprowadzeniem badań weterynaryjnych oraz zabiegów chirurgicznych jak również z doradztwem z zakresu hodowli oraz sprawowania opieki nad zwierzętami.
Prelegent mówiąc o swojej zawodowej pasji zwrócił uwagę słuchaczy na wymagania jakie pojawiają się przed adeptami tak wymagającego zawodu.
Zwrócił uwagę na to, że zawód lekarza weterynarii wiąże się z wieloma wyzwaniami, które mogą wpływać na codzienną pracę oraz życie osobiste: stres emocjonalny, praca w trudnych warunkach, edukacja i ciągłe kształcenie, wyzwania związane z diagnostyką, praca w nocy i w weekendy, zarządzanie czasem, interakcja z różnymi gatunkami zwierząt, edukacja właścicieli zwierząt, problemy etyczne.
Uczniowie dowiedzieli się, że lekarze weterynarii mogą pracować w różnych obszarach takich jak: gabinety weterynaryjne, schroniska dla zwierząt, laboratoria weterynaryjne, przemysł farmaceutyczny i zoologiczny.
Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które lekarz udzielił wyczerpujących odpowiedzi dzieląc się swoimi doświadczeniami i radami.
Spotkanie z lekarzem weterynarii skłoniło uczniów do własnych przemyśleń: i refleksji:
- Czy kariera w weterynarii jest odpowiednia dla mnie?
- Jakie są moje mocne strony, które mogę wykorzystać w tej profesji?
- Jakie dodatkowe informacje chciałbym zdobyć na temat tej ścieżki zawodowej?
Planowanie ścieżki edukacyjnej powinno uwzględniać osobiste zainteresowania, umiejętności, predyspozycje oraz przewidywane potrzeby rynku pracy.
Na zakończenie podziękowano Panu Łukaszowi Cieśli za interesujące przedstawienie wykonywanego przez siebie zawodu oraz przygotowano propozycję kolejnych spotkań – tym razem w jego gabinecie - w ramach zajęć doradztwa zawodowego.
Przygotowała: Agnieszka Wudarska
Wyjazd do Centrum Edukacji Medialnej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach w dniu 27 września 2024 roku
Wyjazd do Centrum Edukacji Medialnej oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej został zorganizowany w ramach zajęć doradztwa zawodowego.
Celem wycieczki było poznanie przez uczniów roli instytucji w rozwoju kulturalnym i społecznym regionu oraz poznanie specyfiki wybranych zawodów, reprezentowanych przez pracowników, którzy w sposób profesjonalny przybliżyli uczniom funkcjonowanie placówek jak również specyfikę wykonywanych zawodów zwracając szczególną uwagę na predyspozycje do ich wykonywania, zagrożenia dla zdrowia. Natomiast zainteresowanym uczniom wskazali kierunek dalszej ścieżki edukacyjnej.
Centrum Edukacji Medialnej oraz Polskie Radio Regionalnej Rozgłośni w Kielcach „Radio Kielce” S.A. udostępniło uczniom pomieszczenia, w których pracują m.in.: reporterzy i prezenterzy radiowi, reżyser radiowy, realizator dźwięku. Na każdym etapie zwiedzania uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy, predyspozycjami, jakie powinni posiadać kandydaci aspirujący do pracy w radio.
Podczas pobytu w Centrum Edukacji Medialnej pracownicy Radia Kielce w sposób przystępny przekazali misję, działalność i ofertę regionalnego radia oraz nowinki techniczne wykorzystywane podczas realizacji programów. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, wcielając się w rolę komentatora sportowego i prezentera pogody.
Natomiast w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pracownicy tejże instytucji przybliżyli specyfikę swojej pracy na poszczególnych stanowiskach. Zaprezentowali formy i możliwości korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie sami wyszukiwali na półkach interesujące ich tytuły. W bazie biblioteki wyszukiwali książki, korzystając z technologii informacyjnej poprzez wpisywanie tytułu lub autora utworu literackiego.
Podczas wycieczki zostały zrealizowane zamierzone cele, a uczniowie zapewnili, że to był wstęp do aktywnej pracy nad sobą oraz poznawania szerokiej gamy zawodów.
Wycieczka zawodoznawcza
W dniu 12.05.2023 r. w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Starej Słupi uczestniczyli w wycieczce do Zakładu Stolarskiego „Jodła” w miejscowości Serwis.
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej mieli możliwość zapoznania się z procesem technologicznym wykonywania produktu od składowanego drewna, poprzez suszenie w suszarniach o odpowiednich warunkach, cięcia i składania poszczególnych elementów po gotowy produkt.
Uczniowie uczestniczyli w procesie produkcyjnym, przyjrzeli się warunkom pracy. Zostali poinformowani o możliwości zatrudnienia, wymaganych kwalifikacjach zawodowych, umiejętnościach potrzebnych do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach.
Zakład stolarski prowadzony przez Michała Moconia, to przykład zakładu z historią, którą przybliżyli nam panowie Michał i Marian Mocoń. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ciekawostek dotyczących działalności zakładu.
Zakład Stolarski ,,JODŁA" Michał Mocoń z siedzibą w Serwis 19 szkoli uczniów w ramach przygotowania zawodowego młodocianych pracowników w zawodzie - stolarz.