W dniach 10.02-16.02.2019r. odbyło się kolejne spotkanie partnerskie w ramach projektu Learning Through Theatre and Technology realizowanego w ramach programu Erasmus+. Szkołą organizującą wydarzenie było Agrupamento de Escolas w RIO TINTo.
Celem spotkania była integracja uczniów w trakcie zajęć teatralnych, prezentacja gry aktorskiej oraz udział w mini przedstawieniach teatralnych. Uczniowie korzystali z nowoczesnej technologii, która jest nieodłącznym elementem spektaklu. Wcielali się w rolę reżysera, aktora, czy choreografa. Zajęcia teatralne stanowiły dla uczniów formę rozrywki, ale były również warsztatem gry aktorskiej, formą rozwijania wyobraźni i kreatywności. Każdy dzień poświęcony był intensywnej pracy nad projektem, rozwijaniu pasji oraz talentów uczniowskich.Nie zabrakło również konkursów dla uczniów biorących udział w wizycie roboczej. Każda delegacja z krajów partnerskich przygotowała krótkie scenki teatralne w języku angielskim i ojczystym oraz inscenizację wierszy. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice z klas V-VIII, Martyna Kargul, Paula Sławek, Julia Żalińska oraz Wiktoria Wzorek. Z dumą informujemy, że nasz zespół aktorski zajął pierwsze miejsce w konkursie otrzymując dyplom i nagrodę ufundowaną przez szkołę goszczącą. Uczestników spotkania przygotowali opiekunowie biorący udział w wyjeździe Anna Sepioło, Anna Majzel, a jednym z uczestników przedstawienia był dyrektor szkoły Andrzej Lauko.
Szkolny Klub Teatralny przygotował dodatkowe warsztaty dla uczestników spotkania. Uczniowie świetnie bawili się podczas zabaw i gier teatralnych, odgrywając przydzielone im role. Zajęcia poprowadzone zostały z charyzmą i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników z różnych państw.
Kolejne warsztaty z instruktorem gry aktorskiej uwzględniające współpracę na scenie w trakcie przedstawienia, koncentrację aktorów, ruch sceniczny były również interesującą formą integracji połączoną z elementami sztuki cyrkowej, balansjerki i magii. Warsztaty teatralne były formą nauki i zabawy dla uczniów, ale również szansą na integrację i współpracę w zespole.
Drugim konkursem przygotowanym dla uczniów w ramach projektu był komiks prezentujący wspólnie napisaną historyjkę. Prace zostały przygotowane przez szkoły partnerskie i oceniane w szkole w Portugalii. Szkoła Podstawowa w Starej Słupi otrzymała pierwsze miejsce za innowacyjne opracowanie komiksu. Byliśmy dumni z otrzymanego certyfikatu i nagrody. Dodatkowo braliśmy również udział w warsztatach z rysunku, jak zilustrować opowieść, komiks. Uczniowie tworzyli czarno-białe i kolorowe prace plastyczne, nasza uczennica został wyróżniona za wykonaną ilustrację.
Pierwszego dnia pobytu w Rio Tinto otrzymaliśmy również zaproszenie od burmistrza miasta na wspólne rozmowy w miejskim ratuszu. Z uwagi na jego pilny wyjazd do Lizbony zostaliśmy przyjęci przez zastępcę i współpracowników. Przekazaliśmy pamiątki z Gór Świętokrzyskich i regionu oraz krótko zaprezentowaliśmy nasze miasto i gminę. Wspólna kawa i regionalne przysmaki umiliły nam rozmowy z pracownikami miejskiego ratusza, byliśmy pod wrażeniem ich gościnności i otwartości na współpracę.Każdy dzień w szkole obfitował w nowe doświadczenia, jednak po intensywnej pracy nad realizacją działań w projekcie, nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, biesiadowanie i wymianę doświadczeń. Uczniowie zakwaterowani byli w domach u rodzin portugalskich, które okazały się bardzo gościnne, chętnie aranżowały czas dla naszych uczniów i zapewniały im dodatkowe atrakcje w czasie wolnym.Wspólny obiad w szkole z nauczycielami, rodzicami i uczniami był okazją do bliższego poznania się, degustacji kuchni regionalnej oraz poznania obyczajów panujących w szkole. Nie zabrakło również zabaw przy muzyce ludowej z miejscowym zespołem pieśni i tańca.
W czasie wolnym od pracy wędrowaliśmy uliczkami Porto zwiedzając zabytkową część miasta. Uczniowie prowadzili dziennik podróżnika, robili zdjęcia, poznawali historię miasta korzystając z mini przewodników przygotowanych przez uczniów szkoły goszczącej. Odwiedziliśmy również Teatr Rivoli w Porto, mieliśmy okazję poznać pracowników teatru, którzy przyjmują u siebie grupy teatralne z całego świata, spektakle odbywają się tu również w języku angielskim. Zwiedzaliśmy teatr, zarówno kulisy, widownię i samą scenę. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają prace nad przygotowaniem spektaklu i przeprowadziliśmy krótki wywiad z pracownikami teatru.
Porto to miasto, które jest przyjazne turystom. Poruszanie się w mieście nie sprawia większych problemów, nowoczesne środki transportu umożliwiają przemieszczanie się od wybrzeży Atlantyku do starego miasta. Dla miłośników zwiedzania Porto oferuje szeroka gamę zabytków, katedr, a panorama z wieży Torre Dos Clerigos zapiera dech w piersiach, zwłaszcza w porze zachodzącego słońca na widnokręgu Oceanu Atlantyckiego. Miasto położone w północnej części Portugalii, u ujścia rzeki Duero oferuje odwiedzającym niezliczone atrakcje. Począwszy od pobytu nad oceanem i spacerach na wybrzeżu, gdzie spienione fale rozbijają się o brzeg piaszczysto-skalistych plaż, do spływu rzeką zabytkowymi barkami i zwiedzaniu miasta wąskimi, krętymi, niejednokrotnie stromymi uliczkami.Porto oferowało nam wiele wrażeń, wędrówki po dwukondygnacyjnym stalowym moście nazwanym na cześć króla Ludwika I, skąd rozpościerała się panorama na rzekę i miasto, było jedną z licznych atrakcji.
Pobyt w szkole w Rio Tinto i Porto był ostaniem wyjazdem w ramach projektu. Wizyty stanowią dla nas motywację do działań wewnątrzszkolnych i zadań wynikających z realizacji projektu. Współpraca z uczniami i nauczycielami z innych państw jest dla nas wyzwaniem i stanowi zachętę do kolejnych przedsięwzięć. Gotowi do działań, pełni werwy i zapału wróciliśmy do polskich domów.
Projekt Erasmus+ daje nam, uczniom i nauczycielom, wiele możliwości. Współpraca w międzynarodowym gronie otwiera nas na inne kultury, poszerza nasze horyzonty. Dla naszych uczniów był to ich pierwszy wyjazd zagraniczny i na pewno zapamiętają je jako miłe doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.
Uczestnicy wyjazdu ze Szkoły Podstawowej w Starej Słupi