„Zajęcia specjalistyczne w Szkole Podstawowej w Starej Słupi – droga do wyrównania szans edukacyjnych” w ramach Działania 9.5.
„Zajęcia specjalistyczne w Szkole Podstawowej w Starej Słupi – droga do wyrównania szans edukacyjnych” w ramach Działania 9.5.
Wniosek złożony przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju oświaty w Starej Słupi – „Szklany Dom” do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego w Kielcach dostał dofinansowanie na realizację w roku szkolnym 2014 – 2015 projektu p.n. „Zajęcia specjalistyczne w Szkole Podstawowej w Starej Słupi – droga do wyrównania szans edukacyjnych” w ramach Działania 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Kwota dotacji projektu - 41 222,93 zł. w tym 7 500 zł z przeznaczeniem
na pomoce dydaktyczne.
Cel główny projektu: Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Słupi, dotkniętych problemami w rozwoju podstawowych umiejętności, niezbędnych do rozwoju edukacyjnego, dzięki wsparciu specjalistycznemu.
Cele szczegółowe projektu:
Zmniejszenie nasilenia problemów w rozwoju mowy u uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Słupi poprzez zajęcia logopedyczne.
Złagodzenie problemów w czytaniu, pisaniu, opanowaniu kompetencji matematycznych i nieprawidłowości w rozwoju psychologicznym i emocjonalnym uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Słupi poprzez zajęcia korekcyjno – kompensacyjne.
W ramach projektu zorganizowane będą:
- 1. Zajęcia logopedyczne – zajęcia mają na celu przeciwdziałanie problemom w opanowaniu mowy, co jest kluczem dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego uczniów. Zakres merytoryczny: ćwiczenia praktyczne z logopedą, służące komunikatywnemu posługiwaniu się językiem ojczystym w mowie i piśmie, poprawie artykulacji i zasobu słownictwa, poprawie funkcji połykania, oddychania oraz percepcji, usprawnieniu słuchu fonetycznego i syntezy słuchowej.
- 2. Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne – zajęcia mają na celu zmniejszenie deficytów podstawowych umiejętności szkolnych i personalnych – konsekwencji zaniedbań środowiskowych i orzeczonych przez poradnie problemów rozwojowych. Zakres merytoryczny: praca w postaci ćwiczeń i zadań budujących zdolności podstawowe: koncentrację, systematyczność, samodzielność, racjonalne planowanie pracy, a także główne umiejętności szkolne: manualno – graficzne, matematyczne, czytanie, pisanie.