Aktualności
Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości
- 5
XVI Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Nowa Słupia
Dnia 18 października zorganizowany został XVI Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Nowa Słupia. Do udziału w zawodach przystąpiły 4 szkoły podstawowe z terenu gminy: SP Jeziorko, SP Jeleniów, SP Stara Słupia i SP Rudki. Drużyna naszej szkoły zajęła IV miejsce. Wszystkie mecze stały na wysokim piłkarskim poziomie, padło dużo bramek, co cieszyło kibiców i opiekunów drużyn.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali puchary i nagrody rzeczowe w postaci piłek ufundowane przez Wójta Gminy Nowa Słupia Pana Andrzeja Gąsiora.
Galeria zdjęć
Ślubowanie pierwszoklasistów
Dnia 27 października 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Bohaterowie szkolnej uroczystości - pierwszoklasiści (Julia Wzorek, Maja Dziółko, Nikola Kończak, Alicja Kargul, Jan Lasek, Miłosz Krężelewski) pod opieką Pani Jolanty Gibały - zaprezentowali wesoły program słowno – muzyczny. Wraz ze swoimi starszymi kolegami recytowały wiersze, śpiewały piosenki, prezentowały układy taneczne.
Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie przez wychowawcę dyplomów, dyrektor szkoły wręczył uczniom legitymacje oraz drobne upominki.
W uroczystości wzięli udział: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
18
Mobilne Planetarium "Halo Wiedza"
Dnia 20 października uczniowie naszej szkoły mogli poszerzyć swoją wiedzę o planetach i gwiazdach. Pokazy astronomiczne odbyły się w profesjonalnym mobilnym planetarium. Każdy seans był dostosowany do wieku uczestników.
Nauczyciele PSP w Starej Słupi uczestniczyli w spotkaniu organizacyjnym projektu Erasmus+ we Francji
W dniach 08-11.10.2017r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w ramach projektu Learning Through Theatre and Technology realizowanego w ramach programu Erasmus+. Szkołą koordynującą wszystkie działania projektowe i organizującą pierwsze spotkanie partnerskie było gimnazjum College La Plane z Lavardac we Francji.
Dyrektor Andrzej Lauko oraz Anna Majzel i Anna Sepioło reprezentowali Publiczną Szkołę Podstawową w Starej Słupi. Celem spotkania było omówienie zadań projektowych, przygotowanie strony internetowej projektu oraz prezentacja szkół partnerskich.
Każda instytucja przygotowała prezentację lub film o szkole i regionie, omówiła system edukacji w danym kraju oraz zaprezentowała walory i działania swoich placówek. Dyrektorzy mieli możliwość wymiany doświadczeń, poznania sytemu i organizacji nauczania we Francji. Nauczyciele intensywnie pracowali nad przygotowaniem harmonogramu działań projektowych oraz strony internetowej projektu. Odbyła się również krótka sesja szkoleniowa i zapoznanie z programami Story Bird oraz Story Jumper, niezbędnymi do realizacji działań w projekcie.
Wizyty w szkołach podstawowych oraz średnich, pozwoliły nam na bliższe poznanie sytemu edukacji we Francji. Wszędzie witano nas bardzo życzliwie, z uśmiechem na twarzy i chętnie opowiadano o zwyczajach i życiu codziennym we Francji. Nie zabrakło również wizyty w ratuszu u burmistrza Lavardac, który chętnie przyjmuje u siebie delegacje zagraniczne i z wielką sympatią opowiada o znajomych z Polski, czy Portugalii.
Po intensywnej pracy nad planowaniem działań w projekcie i wizytach w szkołach, nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, biesiadowanie i wymianę doświadczeń. Nauczyciele okazali się bardzo gościnni, zawsze towarzyszyli nam podczas obiadów i kolacji. Gościliśmy również w domu jednego z nauczycieli. Jego rodzina wspólnie przygotowała dla nas kolację, degustację serów i lokalnych przysmaków.
W czasie wolnym od pracy zaprezentowano nam również sztukę i budownictwo średniowiecznej Francji, zabytkowe miasteczka w rejonie Akwitanii i Gaskonii m.in. historyczne miasto Nérac – wrota Gaskonii, romański klasztor, kościoły i zamek. To był tylko przedsmak tego, co czekało na nas po drodze.
Mieliśmy również możliwość zwiedzania Tuluzy po przylocie do Francji, była to dodatkowa atrakcja pobytu. Jeden z nauczycieli przyjechał po nas na lotnisko i zabrał na spacer do najciekawszych miejsc.
Zachwyceni pobytem, gościnnością nauczycieli z Lavardac wróciliśmy pełni entuzjazmu i zapału do realizacji działań projektowych i organizacji kolejnej wizyty w Polsce. Mamy miłych i chętnych do współpracy partnerów, liczymy na udany projekt.
20
"Aktywna Tablica" w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju oświaty w Starej Słupi – „Szklany Dom” otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Rządowego – „Rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019” - „Aktywna Tablica”.
Beneficjentem programu jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Starej Słupi.
W ramach programu „Aktywna Tablica szkoła zostanie doposażona w pomoce dydaktyczne: monitor dotykowy interaktywny oraz tablicę interaktywną z projektorem ultrakrótkoogniskowym. Zostanie również zorganizowane szkolenie dla nauczycieli oraz projekty edukacyjne z wykorzystaniem TIK – ( Technologii Informacyjno Komunikacyjnej).
Całkowita kwota dotacji – 16 100,00 zł
Nauka matematyki online
Grupa Aztekium.pl, przy wsparciu Unii Europejskiej i partnerów zewnętrznych, prowadzi prace nad programami wspomagającymi edukację w szkołach podstawowych. Jest to szereg programów do nauki języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. Pilotażowym produktem jest bezpłatny program do nauki matematyki, wspomagający naukę tabliczki mnożenia. Celem programu jest doskonalenie szybkości i sprawności zapamiętywania, jak również nauczanie matematyki poprzez budowanie wzajemnych relacji z uczniami innych państw Unii Europejskiej.
Zapraszamy dzieci do zabawy z matematyką na stronie: http://Aztekium.pl/Mistrz
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października 2017r. w Publicznej Szkole podstawowej w Starej Słupi odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły. Powitał nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Zebranym, złożył życzenia i podziękowania za codzienny trud i zaangażowanie w pracę. W kolejnej części akademii uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz autorskie układy taneczne. Na zakończenie uczniowie oraz rodzice wręczyli nauczycielom i pracownikom upominki.
"Każdemu uczniowi radość się udziela,gdy zbliża się Dzień Nauczyciela.Z okazji tego zaszczytnego Świętaniech każda buzia będzie uśmiechnięta.Wszyscy nasi kochani nauczyciele,dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.Za naukę, za trud, jaki jest wkładany,przeogromny bukiet życzeń składamy.Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynącejak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące."
6
Wycieczka do Wrocławia
W dniach 5-6 października 2017r. 16 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce do Wrocławia zorganizowanej wraz z uczniami i nauczycielami z PSP w Pokrzywiance.
W pierwszym dniu zwiedzono Stare Miasto (Ostrów Tumski, szlak krasnoludków, Rynek z Fontanną i pomnikiem Aleksandra Fredry) oraz Muzeum Narodowe.
Niesamowite wrażenie na zwiedzających wywarła Panorama Racławicka – wielkie malowidło (15x14m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (szczególna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inne czasy.
Panorama upamiętnia zwycięską bitwę stoczoną 4 kwietnia 1794r. pod Racławicami przez wojska powstańcze pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. Pomysłodawcą Panoramy Racławickiej był Jan Styka, który do współpracy zaprosił Wojciecha Kossaka.
Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na pobyt we wrocławskim zoo i zwiedzaniu oceanarium (poświęcone wyłącznie faunie Afryki) – największej atrakcji wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Wrocławskie zoo jest najstarszym na ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Jego powierzchnia to 33 hektary. Pod koniec 2015r. placówka ta prezentowała ponad 10 500 zwierząt z 1132 gatunków.
Zmęczeni, ale weseli i pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do domu.
Wycieczka ta na długo pozostanie w naszej pamięci.
30
"Poznaję i chronię własne dziedzictwo przyrodniczo - krajoznawcze"
Dnia 19.09.2017 r. uczniowie klasy V uczestniczyli w projekcie edukacyjnym " Poznaję i chronię własne dziedzictwo przyrodniczo - krajoznawcze" organizowanym przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich. Dzieci w czasie jednodniowej wycieczki zapoznały się z walorami przyrodniczymi Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwiedziły galerię widokową na gołoborzu i Muzeum Przyrodnicze na Świętym Krzyżu. W Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej uczestniczyły w warsztatach zielarskich i kulinarnych. Poznały życie i pracę mieszkańców Gór Świętokrzyskich przed wiekami.
39
Dzień Chłopaka
- 2
Warsztaty oraz widowiska profilaktyczne dla uczniów klas 0-III i IV-VIII
Dnia 20 września 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi odbyły się warsztaty oraz widowiska profilaktyczne przeprowadzone przez grupę EDU-ARTIS z Krakowa.
Dla uczniów klas I-III oraz IV-VII przeprowadzone zostały warsztaty profilaktyczne pt. „Wartość zdrowia – doceniam zdrowy sty życia, dbam o własne zdrowie” Odbyły się również dwa spektakle profilaktyczne: „Witajcie w naszej Bajce” skierowany dla uczniów klas 0-III oraz spektakl „Inna strona życia” dla klas IV-VIII.
Celem w/w zadań było:
- Poznawanie otaczającej rzeczywistości, obserwacje własnych reakcji i zachowań. Zrozumienie mechanizmu uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze); Uświadomienie, że uzależnienie to choroba, która stopniowo przejmuje władzę nad człowiekiem, zmienia jego system wartości
- Kształtowanie postawy asertywnej.
- Uświadomienie uczniom potrzeby zdrowego stylu życia oraz nawyku zdrowego i ekologicznego odżywiania.
- Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
- Edukacja przez zabawę.
- Rozpoznawanie zachowań agresywnych i konfliktowych.
Zajęcia były prowadzone metodami aktywnymi, pogadanka, prezentacja multimedialna, krótkie filmiki, scenki sytuacyjne odgrywane przez aktorów i uczniów.
W/w zadania zostały zrealizowane ze środków Gminy (1000zł) oraz wkładu własnego (200 zł) Stowarzyszenia na rzecz rozwoju oświaty w Starej Słupi – „Szklany Dom” w ramach realizacji zadania publicznego – Przeciwdziałanie Patologiom Społecznym, Alkoholizmowi i Narkomanii – realizacja projektów wychowawczo-profilaktycznych – nazwa zadania „Warsztaty szkoleniowe oraz widowisko profilaktyczne.
8
„Nie ma śmieci - są surowce" - akcja Sprzątania Świata
Dnia 14 - 15 września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi przyłączyli się do akcji-Sprzątania Świata. Była to już 24 edycja akcji, która przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce"
Uczniowie z poszczególnych klas wraz z wychowawcami wyruszyli na sprzątanie wyznaczonych terenów zlokalizowanych przy Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi.
Celami tegorocznej akcji były: zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska i promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki.
Program Erasmus+ w PSP w Starej Słupi
Erasmus + w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi
W ramach programu Erasmus+ Publiczna Szkoła Podstawowa w Starej Słupi otrzymała dofinansowanie w kwocie 20 115,00 EUR na realizację projektu „Learning through Theatre and Technology” w latach 2017-2019. W realizację projektu zaangażowanych jest pięć szkół europejskich. Uczniowie i nauczyciele PSP w Starej Słupi odwiedzą szkołę partnerską we Francji, Portugalii oraz Włoszech, szkoła w Turcji wyjątkowo nie będzie organizowała wizyty partnerskiej. Szkołą koordynującą wszystkie działania w projekcie jest COLLEGE LA PLAINE z Francji.
Głównym założeniem naszego projektu jest rozwijanie umiejętności pisania i zamiłowania dzieci do czytania. Uczniowie z użyciem platformy internetowej Story Bird oraz Voice Thread będą tworzyli elektroniczne książki, bajki czy ilustrowane opowieści w języku ojczystym i angielskim. Tworząc swoje opowieści będą mieli do dyspozycji ogromną bazę ilustracji profesjonalnych ilustratorów i grafików. Będzie to kreatywne narzędzie dla wszystkich, którzy kochają książki i czytanie. Najciekawsze prace zostaną opracowane w formie mini-przedstawień teatralnych i zaprezentowane szkołom partnerskim.
W projekcie zaplanowaliśmy dla uczniów wiele innych działań m.in. udział w zajęciach teatralnych, spotkania z aktorami oraz wyjazdy do teatru.
W dniach 09-11.10.2017 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne we Francji z udziałem przedstawicieli ze wszystkich szkół partnerskich. Kolejne spotkania będą już z udziałem uczniów w Polsce, Francji, Włoszech oraz Portugalii.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Realizacja projektu „Z zabawy nauka. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na zajęciach matematyczno-przyrodniczych oraz językowych”
Realizacja projektu „Z zabawy nauka. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na zajęciach matematyczno-przyrodniczych oraz językowych” w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju oświaty w Starej Słupi- „Szklany Dom” złożyło wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, poddziałania 08.03.02 „Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych”.Projekt „Z zabawy nauka. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na zajęciach matematyczno-przyrodniczych oraz językowych” uzyskał dofinansowanie w kwocie 104 442,50 zł. Całkowita wartość projektu to 136 887,50 zł.Jest on skierowany do uczniów klas I – VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi na lata 2016/17 i 2017/18.Cel główny projektu to podniesienie poziomu kompetencji kluczowych matematyczno-przyrodniczych i porozumiewania się w języku obcym z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych u uczniów w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi poprzez wdrożenie zajęć pozalekcyjnych i doposażenie pracowni przedmiotowych.Projekt zakłada podniesienie kompetencji kluczowych uczniów, na tym etapie edukacji, w odniesieniu do zapotrzebowania rynku pracy.Realizowany on był od 01.09.2016 do 31.08.2018 r.W ramach projektu prowadzone są przez nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi następujące zajęcia: matematyczne, przyrodnicze, z języka angielskiego.
Zajęcia matematyczno-przyrodnicze w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 przeprowadzone w ramach projektu „Z zabawy nauka. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na zajęciach matematyczno-przyrodniczych oraz językowych”
Przeznaczone są dla uczniów klas I-III szczególnie zainteresowanych badaniem wzajemnych relacji przyroda-matematyka.
Uczniowie podzieleni są na 2 grupy. Grupa I liczy 12 osób, grupa II – 9 osób. W zajęciach bierze udział 9 dziewczynek i 12 chłopców.
Zajęcia odbywają się po 2 godziny w tygodniu zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Nadrzędnym celem zajęć jest budowanie u uczniów postawy szacunku do przyrody i mądrego korzystania z jej zasobów oraz ukazanie praktycznego znaczenia i zastosowania matematyki.
Tematyka realizowana na zajęciach:
-Recykling. Segregowanie śmieci. Wykorzystanie gry edukacyjnej. Rozwiązywanie realistycznych zadań-tekstowych.
-Wiosna-zmiany w przyrodzie, zachowanie roślin zwierząt. Obliczenia kalendarzowe i zegarowe.
-Woda. Jaka jesteś wodo? Powracająca kropla deszczu. Wiersz lub plakat zachęcający do ochrony wody. Układanie i zapisywanie zadań z treścią.
- Ważne jest jak się odżywiamy. Analiza piramidy żywieniowej. Kalorie.
Radzenie sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawania lub odejmowania
Systematycznie prowadzony jest monitoring zajęć w postaci dziennika zajęć, listy obecności jak również w postaci prac wykonywanych przez uczestników zajęć.
Uczestnictwo w zajęciach daje uczniom możliwość samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz odkrywania tajemnic przyrody i matematyki. Dużą rolę odgrywa również kształcenie właściwych postaw i zachowania wobec otaczającego środowiska.
Zakupione pomoce do zajęć wpływają na wzrost aspiracji edukacyjnych uczniów, mobilizują ich do większego wysiłku umysłowego oraz rozbudzają u nich ciekawość poznawczą świata.
Tematyka zajęć pozwoliła na nabycie i uzupełnienie wiedzy, która pomagała uczestnikom projektu wyrównać zaległości i baraki, dała możliwość nabycia umiejętności posługiwania się właściwymi terminami, pojęciami w zakresie matematyki i przyrody. Uczniowie osiągnęli umiejętności organizacyjne przejawiające się w samodzielnym, skutecznym inicjowaniu pracy, szczególnie pracy zespołowej. Wzmocniły poczucie własnej wartości.
W ramach projektu „Z zabawy nauka. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na zajęciach matematyczno – przyrodniczych” nauczyciel przyrody realizował w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 projekt „Nasz szkolny ogródek meteorologiczny”.
W zajęciach uczestniczyły dwie grupy uczniów: I grupa klasy IV – V i II grupa klasa VI. Zajęcia były realizowane w pracowni przyrodniczej i szkolnym ogródku meteorologicznym. Przybliżyły uczniom wiedzę o meteorologii i tajnikach pogody. Dzieci prowadziły obserwacje składników pogody za pomocą przyrządów umieszczonych w profesjonalnej klatce meteorologicznej wyposażonej w termometr, barometr i higrometr oraz tych, które wykonały samodzielnie – wiatromierz i deszczomierz. Systematycznie dokonywały pomiarów składników pogody zimą i wiosną. Dane zapisywały na kartach pomiarowych. Na ich podstawie wykonały prezentację multimedialną „Pogoda jest zawsze”. Uczniowie bawili się w meteorologa, tworzyli własną mapę pogody za pomocą znaków synoptycznych. Wzorując się opisami pogody w literaturze wykonali prace plastyczne na temat wpływu składników pogody na życie ludzi, roślin i zwierząt. Na podsumowanie projektu, wykorzystując zdobytą wiedzę meteorologiczną rozwiązywali krzyżówki z hasłem utrwalające wiadomości o pogodzie w czterech porach roku.
W ramach tego projektu prowadzone są także z zajęcia matematyki dla klas IV-V i klasy VI.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia z matematyki dla klas IV-V i klasy V.
Zajęcia prowadzone są zgodnie z programem nauczania matematyki w/w klasach.
Głównym celem projektu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK) w nauce matematyki.
Uczniowie oprócz pogłębiania i utrwalania dotychczasowej wiedzy, wzbogacając ją o wykorzystanie jej w praktyce.
Na zajęciach wykorzystywane są programy i gry komputerowe, w których uczniowie muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami z wielu działów matematyki.
Uczniowie na zajęciach, poprzez atrakcyjne dla nich metody uczenia się, rozwijają pasje i zainteresowanie matematyką. Kształtują umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji, posługiwanie się TIK, pogłębiają i utrwalają wiedzę matematyczną, dostrzegają użyteczność matematyki i informatyki w życiu codziennym.
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu (I grupa kl. IV-VI- 1 godz., II grupa kl. VI- 1 godz.) I grupa liczy 14 uczniów, a II -8 uczniów.
Sprawozdanie z realizacji programu nauczania na zajęciach z języka angielskiego w projekcie „Z zabawy-Nauka. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na zajęciach matematyczno-przyrodniczych i językowych”.
Na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego uczęszcza ogółem 40 uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Słupi. Uczniowie podzieleni są na cztery grupy językowe. Klasa I i II - 12 uczniów, klasa III- 9 uczniów, klasa IV i V- 11 uczniów oraz klasa VI- 8 uczniów. Zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem raz w tygodniu.
W trakcie realizacji programu nauczania zaplanowanego dla każdej z grup komputer i tablica interaktywna są narzędziami wspierającymi ucznia i nauczyciela w procesie nauczania/uczenia się języka angielskiego. Dzięki tym narzędziom możliwe jest wykorzystanie treści językowych zawartych na stronach internetowych i na nośnikach informacji (płytach CD/DVD). Uczniowie klas IV-VI mają również zakupione podręczniki do nauki języka angielskiego, e-booki oraz zeszyty ćwiczeń.
Uczniowie posługują się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w celu rozwiązania zadań sprawdzających umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem (kształtowania umiejętności: wyszukiwania, selekcjonowania i korzystania z informacji).Uczniowie biorą również udział w projekcie e-Twinning, kształtują umiejętności stosowania języka angielskiego w sytuacjach praktycznych, komunikują się w języku obcym z kolegami z innych krajów pisząc listy i kartki pocztowe.
Na bieżąco realizowane są zagadnienia z podstawy programowej. W II półroczu 2016-2017 roku uczniowie utrwalali tematy, sytuację i leksykę związana z ich otoczeniem:
- żywienie (np. produkty żywnościowe, zdrowa żywność, nazwy posiłków i dań);
- zakupy i usługi (np. rodzaje sklepów i usług, sprzedawanie, kupowanie);
- podróżowanie i turystyka (np. środki transportu, orientacja w terenie);
- kultura (np. święta i obrzędy);
- sport (np. nazwy dyscyplin, sprzęt sportowy);
- zdrowie (np. choroby i ich objawy, higiena codzienna);
-świat przyrody (np. pogoda, rośliny, zwierzęta, krajobraz);
- elementy wiedzy o krajach obszaru języka angielskiego.
Doskonalili funkcje komunikacyjne:
- wyrażanie upodobań- identyfikacja osób, przedmiotów i miejsc;
- opisywanie osób;
- mówienie o czynnościach dnia codziennego;
- mówienie o czynnościach mających miejsce w chwili mówienia;
- mówienie o umiejętnościach
- proponowanie, zapraszanie (Let's go to the park.);
-wyrażanie życzeń, próśb;
-wyrażanie pozwolenia;
Kategorie gramatyczne;
Rzeczowniki:
- liczba pojedyncza i mnoga regularna i nieregularna;
- forma dzierżawcza ‘s.
Czasowniki:
- modalne: can/can’t;
- to be, have (got);
- konstrukcja there is;
- tryb rozkazujący;
- czasy gramatyczne: Present Simple, Present Continuous.
Celem uatrakcyjnienia w/w zajęć zostały zakupione pomoce dydaktyczne i programy multimedialne na kwotę ponad 20 000,00 zł.
7
Sprawozdanie – Program SKS 2017
Realizacja Programu „SKS” rozpoczęła się 15 lutego 2017r. i trwał do 23 czerwca 2017r. Była to pierwsza edycja programu który będzie kontynuowany od września 2017r. w ramach II edycji. Na pierwszą edycję zostało przeznaczone 35 godzin i plan został wykonany do 10 czerwca.
Zajęcia odbywały się regularnie co sobotę w ilości 2 godzin od godziny 9:00 do 11:00 oraz w piątki od godziny 13:45 do 14:45.
W zajęciach brało udział 18 uczniów klas IV-VI w tym 9 chłopców i 9 dziewczynek. Były to zajęcia rekreacyjno-sportowe o charakterze ogólno –rozwojowym. W zajęciach szczególna uwaga zwrócona na ogólny rozwój fizyczny ucznia w oparciu o umiejętności w wiodących dyscyplinach takich jak piłka nożna, siatkówka i koszykówka które uzupełnione były grami i zabawami o charakterze rekreacyjno-sportowym.
Zajęcia prowadzone były na obiektach sportowych PSP w Starej Słupi w oparciu o regulamin prowadzenia zajęć SKS ustalony przez zleceniodawcę WSZS. Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na prowadzonych zajęciach. Plan zajęć został w pełni wykonany a młodzież szkolna w pełni wykorzystała ten czas na przeniesienie swojej sprawności fizycznej i umiejętności technicznych z wybranych dyscyplin sportowych.
Edukacja przez szachy - Kontynuacja
W roku szkolnym 2016/17 w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi kontynuowany jest program „Edukacja przez szachy w szkole”.
Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach, które odbywały się w wymiarze 1 godziny tygodniowo
W pierwszym roku poznali figury, pionki oraz najważniejsze prawa. Potrafią poruszać się po szachownicy, znają sposoby jak grać oraz zapoznali się z pochodzeniem i historią szachów. Uczniowie wiedzą również, że szachy nazywamy „królewską grą” i obowiązują nas honorowe zasady walki, uczciwość w grze i szacunek do naszych przeciwników. Mali szachiści wiedzą, że w czasie gry należy zachować się cicho i spokojnie, a przed rozpoczęciem gry zawsze przywitać przeciwnika podaniem ręki.
Szachowa przygoda trwa nadal i uczniowie poznają tajniki szachów jeszcze lepiej. Planują graną przez siebie partię oraz wprowadzają te plany w życie.
Zbiórka surowców wtórnych
Zbiórka surowców wtórnych w naszej szkole to już 13-letnia tradycja. W ramach konkursu „Segreguj razem z nami – butelki typu PET oraz papier” uczniowie segregowali odpady pochodzenia komunalnego dbając w ten sposób o czystość środowiska. W bieżącym roku szkolnym największymi zbieraczami surowców wtórnych zostali uczniowie Martyna Kargul. Inga Wiśnios, Gabrysia Lasek, Amelka Jop oraz rodzeństwo Małgosia, Krystian i Sławek Sobkiewicz. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie w nagrodę otrzymały zeszyty z ekologicznym nadrukiem od opiekuna konkursu Starostwa Powiatowego w Kielcach.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
- 19
Archiwum Aktualności