W dniu 15 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej w Pokrzywiance odbyło się spotkanie uczniów klas VII i VIII tutejszej szkoły oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starej Słupi z zaproszonym lekarzem weterynarii – Łukaszem Cieślą.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji zajęć doradztwa zawodowego. Dotyczyło ono pracy lekarza weterynarii oraz możliwości rozwoju kariery zawodowej w dziedzinie weterynarii.
Po powitaniu i wprowadzeniu do tematyki spotkania przez Panią Barbarę Chrobot, lekarz weterynarii przedstawił się oraz opisał swoją drogę zawodową. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o wykształceniu, stażach oraz doświadczeniu zawodowym zaproszonego gościa. Poznali zakres pełnionych przez niego obowiązków związanych z diagnozowaniem , przeprowadzeniem badań weterynaryjnych oraz zabiegów chirurgicznych jak również z doradztwem z zakresu hodowli oraz sprawowania opieki nad zwierzętami.
Prelegent mówiąc o swojej zawodowej pasji zwrócił uwagę słuchaczy na wymagania jakie pojawiają się przed adeptami tak wymagającego zawodu.
Zwrócił uwagę na to, że zawód lekarza weterynarii wiąże się z wieloma wyzwaniami, które mogą wpływać na codzienną pracę oraz życie osobiste: stres emocjonalny, praca w trudnych warunkach, edukacja i ciągłe kształcenie, wyzwania związane z diagnostyką, praca w nocy i w weekendy, zarządzanie czasem, interakcja z różnymi gatunkami zwierząt, edukacja właścicieli zwierząt, problemy etyczne.
Uczniowie dowiedzieli się, że lekarze weterynarii mogą pracować w różnych obszarach takich jak: gabinety weterynaryjne, schroniska dla zwierząt, laboratoria weterynaryjne, przemysł farmaceutyczny i zoologiczny.
Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które lekarz udzielił wyczerpujących odpowiedzi dzieląc się swoimi doświadczeniami i radami.
Spotkanie z lekarzem weterynarii skłoniło uczniów do własnych przemyśleń: i refleksji:
- Czy kariera w weterynarii jest odpowiednia dla mnie?
- Jakie są moje mocne strony, które mogę wykorzystać w tej profesji?
- Jakie dodatkowe informacje chciałbym zdobyć na temat tej ścieżki zawodowej?
Planowanie ścieżki edukacyjnej powinno uwzględniać osobiste zainteresowania, umiejętności, predyspozycje oraz przewidywane potrzeby rynku pracy.
Na zakończenie podziękowano Panu Łukaszowi Cieśli za interesujące przedstawienie wykonywanego przez siebie zawodu oraz przygotowano propozycję kolejnych spotkań – tym razem w jego gabinecie - w ramach zajęć doradztwa zawodowego.
Przygotowała: Agnieszka Wudarska